Typy na zimu

17. září 2008 v 20:59 | ×ERna× |  Péče
No,sice to je poměrně brzo a do zimi máme ještě čas ale i tak.Zima tu bude coby dub a štěstí přeje připraveným.A tak Se Vám sem chystám dát pár užitečných rad ze starého čísla časopisu "svět koní".
  1. Zmrzlá půda a náledí se mohou stát koni a jezdci osudnými.Pokud má kůň podkovy,je situace obzvlášť nebezpečná,protože podkovy uklouznou snáze než kopyta.V případě nepříznivého stavu půdy bychom měli pro jistotu od vyjížďky upustit a raději jezdit na jízdárně.Kdo nemá k dispozici jízdárnu,měl by se ovšem s koněm vypravit na procházku a neriskovat ukliuznutí na vyjížďce.
  2. Kdo si vyjede v zimě,musí koně nejdříve pečlivě zahřít.Studené svaly,šlachy a vazy se mohou snadno zranit a léčba bývá velmi zdlouhavá.po tělesné námaze je třeba koně vysušit a v případě potřeby ho přikrýt dekou,aby se nenachladil.
  3. Koně potřebují i v zimě každodenní výběh,čerstvý vzduch a denní světlo.Vhodné podmínky chovu podporují zdraví a zvyšují statistickou léčbu života.
  4. Než koně pustíme ven,musíme ovšem splnit několik předpokladů:půda výběhu musí být vyrovnaná.Zmrzlé bláto skrývá hluboké jámy a ostré hrany,o které se koně mohou zranit(řezné rány,vyvrtnutí atd.).Proto musí chovatel již v dobách deš´tů myslet na to,že by měl část výběhu uzavřít,aby ho koně nemohli rozdupat.Jakmile přijde mráz,nabízí pak tato část ideální možnost výběhu.
  5. Pobyt na pastvě je teoreticky možný i v zimních měsících,ale měli bychom ho využívat opatrně.Náhlý mráz může zvíšit nebezpečí koliky a spontánní tání může ohrozit citlivý travnatý koberec.Zásadně by v zimě měly chodit na pastvu jen koně,kteří jsou na to zvyklí a stejně je třeba pečlivě hlídat povětrnostní podmínky.
  6. někteří koně s oblibou žerou sníh.Nadměrná konzumace bílé nádhery však může bohužel způsobit silný průjem a jiné poruchy trávení.
  7. V zimě se obzvlášť často vyskitnou symptomy nachlazení,ihned přivoláme veterináře.
  8. I koně mají chu´t na něo teplého,když je venku chladno a nepříjemně.Kdo předloží koni jednou až dvakrát týdně vlažný "mash",ten mu udělá radost a navíc podpoří jeho střevní flóru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cornik12 Cornik12 | E-mail | Web | 18. září 2008 v 18:38 | Reagovat

Jůů, doufám, že pokud budu ještě jkezdit tak to použiju

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.